We’re hugely excited to announce the inaugural ‘The Counties’ Team Championship, which will play as the Main Event (supported by numerous side events from Friday evening) of the UK & Ireland Championship of Amateur Poker (UKICOAP) taking place over the weekend of Friday 14th Dec 2018 at Grosvenor’s Manchester Bury New Road Casino.

The Counties will see 1 team of 4 players from each County in the UK & Ireland compete over 2 days to be crowned Champions, and below is the Main Event schedule:

SCHEDULE
Sat 15th Dec 2018

13:00* NLHE Tag STT 10k on 20 min clock.

17:30* NLHE Tag Survivor Shootout STT 20k on 20 min clock (30 mins level 1).

21:00* Antes Only Tag STT 10k on 30 min clock.

Day 1 of The Counties will have 3 players from every team compete in each round of STT’s, with the 4th team member available to tag into any STT whilst the table is not involved in a hand – as members get eliminated from an STT, then they may also ‘tag’ with any of their team members when not involved in a hand.  If there is any dispute between team members as to whether a ‘tag’ will take place, then the final decision rests with the player already at the table.

 

Points will be scored by players’ finishing positions in each STT and combined to identify the top 20 teams at the end of Day 1 on Saturday, with those teams progressing onto Day 2 on Sunday.

Sun 16th Dec 2018

Day 2 will have each qualifying team represented as follows:

13:00 NLHE Tag STTs 10k stack on 30 min clock – All 4 players from each team will each play in an STT, and as team members get eliminated, then they may ‘tag’ with any other team member still playing an STT anytime between hands.

Points for these STTs will NOT be awarded – instead, the winner of each STT will qualify THEIR TEAM to play in the final round.

Day 2 of The Counties – Final Table Qualifying Round will have all 4 players from each of the 20 teams compete in an individual STT, and as team members get eliminated, then they may ‘tag’ with any other team member still playing an STT anytime between hands (with again the team member actually sitting at the table having the final say on whether a tag will take place or not).

So Day 2 will have 20 teams (being 80 players) and will play 8 x 10-handed STTs with each STT winner qualifying for the Final Table 8 (so points for these STTs will NOT be awarded).

Day 2 of The Counties – Final Table 8   Where any team qualifies more than 1 player for the Final Table, then that team will start the Final Table with their individual player having a multiple stack (10k for each FT qualified player).

Again, team members not seated at the table may tag anytime between hands – but on this occasion the Team Captain will have the final say on whether a tag takes place or not (in the absence of the Team Captain then again the player at the table has the final say – play will NOT be held up for any decision).

Each team on the Final Table will have 2 ‘time out’ cards which the player sitting may exercise at any time whilst in a hand – they will each be for 1 minute during which the seated player may consult with his other team members.

Side Events

Friday 14th December

18:00 PLO MTT 15k stack on 20 min clock

19:00 NLHE MTT 10k stack on 20 min clock

Sunday 16th December

13:30 NLHE MTT 10k stack on 20 min clock

14:30 PLO MTT 15k stack on 20 min clock

17:00 ROE NLHE/PLO MTT 10k stack on 20 min clock

TEAM CAPTAINS & MEMBERS

APAT will identify a Team Captain for each County, from all those who volunteer, and that Team Captain is free to choose the other 3 team members – we are restricted on the number of players we can sit, therefore the number of teams is capped and also the number of team members playing each STT will depend on the final number of teams competing – we’re only too aware of the restrictions on team numbers for the UK Team Championship, and consequently we’ve allowed for as many teams as possible to partake in The Counties with the use of the STT/Tag schedule on Day 1.

Players wishing to Captain a County Team, and select their 3 other members, need to put their names forward by 10th Sept 2018.  Team Captains will be advised/announced by 12th Sept latest.  After this date, any County not ‘taken’ will be open on a ‘first come’ basis for additional Teams/Captains.  As per the UK Team Championship, all teams/members will need to buyin, in advance, via a Grosvenor Poker Online Holding Tank by 1st Nov 2018.

The qualifying criteria to play for your County is that you must either have been born in the County (if you don’t know check your birth certificate Wink ) OR you currently live in the County.

To apply to be a County Captain, please forward your details direct to myself by sending a PM on APAT website via HERE or via Facebook Messenger HERE and providing the following details:

1. Full Name
2. County Born
3. County Living In
4. Which County you ‘prefer’ to Captain (you may be asked to Captain either depending on demand – say if you are NOT prepared to Captain the ‘other’ County).

Teams may avail of the discounted embroidered team polo shirts at a cost of £15 each for the APAT event details and team name embroidered onto the left chest (further cost for additional embroidery – eg a ‘County’ logo etc).

THE COUNTIES
County/RegionCountryCaptainPlayer 2Player 3Player 4Conf
AberdeenSCO
AberdeenshireSCO
AngusSCO
AntrimNIRBrian FrewFrank BailieAdam WilkoDave GreenYes
Argyll and ButeSCO
ArmaghNIR
Ayrshire and ArranSCO
BanffshireSCO
Bath and North East SomersetENG
BedfordENG
BerkshireENG
BerwickshireSCORory LaidlawJamie LackenbyShaun LongNeil CarieliesYes
Blackburn with DarwenENG
BlackpoolENGKy HutchinsonDave GardenRichard GilbySteve HaleyYes
Blaenau GwentWAL
BournemouthENG
Bridgend (Pen-y-bont ar Ogwr)WAL
Brighton and HoveENG
BristolENGSean DukesGareth WilliamsChristian WiliamsTom FeildingYes
BuckinghamshireENGAlan Ellis
Caerphilly (Caerffili)WAL
CaithnessSCORoddy Farmer
CambridgeshireENGJo Chillmaid
Cardiff (Caerdydd)WALDan LoweDawid RutkowskiRobert DaviesTerry EvansYes
CarlowIRE
Carmarthenshire (Sir Gaerfyrddin)WAL
CavanIRE
Central BedfordshireENG
CeredigionWAL
Cheshire EastENG
Cheshire West and ChesterENGAsh Ellis
ClackmannanshireSCO
ClareIRE
ConwyWAL
CorkIRE
CornwallENG
CumbriaENGJon SealJohn DarbyMark CurwenChris SalmonYes
DarlingtonENGDawn BurnipLiam HamiltonKaren LytheJack HodgsonYes
Denbighshire (Sir Ddinbych)WALCraig MacInnes
DerbyENG
DerbyshireENGPhil CollsDan TylerRoy SmithAnita MalesYes
DevonENG
DonegalIRE
DorsetENG
DownNIR
Dublin IREDavid Pilkington
DumfriesSCO
DunbartonshireSCO
DundeeSCO
DurhamENGIain AyreBob MercerRyan KilbeyDave MorrisYes
East LothianSCO
East Riding of YorkshireENG
East SussexENG
EdinburghSCOBarrie CullenAli WaldieSean SpoorGary NapierYes
EssexENGVince EleyTristan ChaplinDawn CookeGary LipmanYes
FermanaghNIR
FifeSCO
Flintshire (Sir y Fflint)WAL
GalwayIRE
GlasgowSCOTom Clark
GloucestershireENGBen Walton
Greater LondonENGIan Thompson
Greater London - CentralENG
Greater London - EastENG
Greater London - NorthENG
Greater London - SouthENG
Greater ManchesterENG
Greater London - WestENG
GwyneddWAL
HaltonENG
HampshireENGDave Kingswell
HartlepoolENG
HerefordshireENG
HertfordshireENGLisa Greer
InvernessSCO
Isle of Anglesey (Ynys Môn)WAL
Isle of WightENG
KentENGMatt CarterSteven TwiggJohn DonovanDave StevensonYes
KerryIRE
KildareIRE
KilkennyIRE
KincardineshireSCO
Kingston upn HullENGDuanne PorterMark DavisTom BonserStuart BellYes
LanarkshireSCO
LancashireENGIan SzerlowskiAndrew YoungAdam SzerlowskiZac CroslandYes
Lancashire - BoltonENGCraig DawsonCarl NorrisNick BowenChris CunliffeYes
Lancashire - BuryENGJordan Hooper 
Lancashire - City of ManchesterENGTommy Dunne
Lancashire - City of SalfordENG
Lancashire - OldhamENG
Lancashire - RochdaleENG
Lancashire - StockportENG
Lancashire - TamesideENG
Lancashire - TraffordENG
Lancashire - WiganENGRob CaddockLouis Leeth-LambertJames NoonJohn NatvidadYes
LaoisIRE
LeicesterENG
LeicestershireENG
LeitrimIRE
LimerickIRE
LincolnshireENGDave BurtAlan HaycockMatthew LeeStuart BurtYes
LondonderryNIR
LongfordIRE
LouthIRE
LutonENGKaren MeadLiam ReadingDan PowellEdmonde HorneYes
MayoIRE
MeathIRE
MedwayENG
MerseysideENG
Merseyside - City of LiverpoolENGSteve Bayliff
Merseyside - KnowsleyENG
Merseyside - SeftonENGPaul Taylor
Merseyside - St HelensENG
Merseyside - WirralENG
Merthyr Tydfil (Merthyr Tudful)WAL
MiddlesbroughENG
MidlothianSCO
Milton KeynesENG
MonaghanIRE
Monmouthshire (Sir Fynwy)WAL
MoraySCO
NairnSCO
Neath Port Talbot (Castell-nedd Port Talbot)WAL
Newport & TorfaenWALWarren Jones
NorfolkENGWarren BrooksMike BeardMac YipChris JacksonYes
North East LincolnshireENG
North LincolnshireENG
North SomersetENG
North YorkshireENGStacey BinnsTrevor BuckMatthew FishburnRobbie IrwinYes
NorthamptonshireENGDavid Amos
NorthumberlandENG
NottinghamENG
NottinghamshireENGAdam Bone
OffalyIRE
OxfordshireENGJohn JarvisPaul RedmondTom BaconGary JacksonYes
Pembrokeshire (Sir Benfro)WALMike Dodds
Perth and KinrossSCO
PeterboroughENG
PlymouthENG
PooleENG
PortsmouthENG
PowysWALJosh JonesFrank FarringtonColin FletcherMartin HughesYes
Redcar and ClevelandENG
RenfrewshireSCO
Rhondda Cynon TafWALJon ReesDavid BurkeAnthony GaleJason KempYes
RoscommonIRE
Ross and CromartySCO
Roxburgh, Ettrick and LauderdaleSCODarren Donaldson
RutlandENG
ShropshireENGAndrew DuncanDebjani DuncanWill YoungClive PaddenYes
SligoIRE
SomersetENG
South GloucestershireENG
South YorkshireENGAshley Baller
SouthamptonENG
Southend-on-SeaENG
StaffordshireENGKev BloorChris KeyworthRoss FreemanDave HallidayYes
Stirling and FalkirkSCO
Stockton-on-TeesENGStuart WardBrian HarlandPhil TompkinsonMatthew WardYes
Stoke-on-TrentENGDarren SuttonSteve PiddockGary StrangMimo DellasioYes
SuffolkENGKaren Balbi
SurreyENGLiam Pickering 
SutherlandSCO
Swansea (Abertawe)WAL
SwindonENG
Telford and WrekinENG
The Stewartry of KirkcudbrightSCO
ThurrockENG
TipperaryIRE
TorbayENG
Torfaen (Tor-faen)WAL
TweeddaleSCO
Tyne and WearENG
Tyne and Wear - City of Newcastle upon TyneENGRosie Stockdale
Tyne and Wear - City of SunderlandENGGary RobertsTrevor RobertsGary MetcalfeTerry OakleyYes
Tyne and Wear - GatesheadENGMick Ellis
Tyne and Wear - North TynesideENG
Tyne and Wear - South TynesideENG
TyroneNIR
Vale of Glamorgan (Bro Morgannwg)WALJames Latham
WarringtonENG
WarwickshireENG
WaterfordIRE
West LothianSCO
West MidlandsENGGareth HowardSophie ClarkeJoachim WallaertTony TrippierYes
West Midlands - City of BirminghamENG
West Midlands - City of CoventryENG
West Midlands - City of WolverhamptonENG
West Midlands - DudleyENG
West Midlands - SandwellENGMatthew CromwellJack HipkissMatt KayAdam SmithYes
West Midlands - SolihullENG
West Midlands - Walsall ENG
West SussexENG
West YorkshireENGChris HiamPete WigglesworthAntony WolseyBarry SimpsonYes
West Yorkshire - BarnsleyENG
West Yorkshire - CalderdaleENG
West Yorkshire - City of BradfordENG
West Yorkshire - City of LeedsENG
West Yorkshire - City of SheffieldENG
West Yorkshire - City of WakefieldENG
West Yorkshire - DoncasterENG
West Yorkshire - KirkleesENG
West Yorkshire - RotherhamENG
Western IslesSCO
WestmeathIRE
WexfordIRE
WicklowIRE
WigtownSCO
WiltshireENGOli Clark
WorcestershireENGNic RawlingsClaire BaileyRicky BucklandPhil MattyYes
Wrexham (Wrecsam)WALNye VenablesGary PhillipsJamie WilliamsPhilip LongYes
YorkENG
MORE EVENT INFO

13:00 NLHE Tag STT 10k on 20 min clock.  2/3/4* members per team will each play in an STT, with spare players ‘spare’ to tag into any STT with any team member anytime between hands (when a team loses a player from an STT, then that member becomes ‘spare’ to tag if desired).

17:30 NLHE Tag Survivor Shootout STT 20k on 20 min clock (30 mins level 1).  2/3/4* members per team will each play in an STT, with spare players ‘spare’ to tag into any STT with any team member anytime between hands (when a team loses a player from an STT, then that member becomes ‘spare’ to tag if desired).  Each STT will automatically eliminate the shortest stack player at the table from the end of Level 1 onwards IF the STT has not already lost its ‘quota’ of players – eg, if at least 1 player busts from an STT during Level 1 then at the end of Level 1 THAT STT would not ‘automatically eliminate’ a player.  If 2 or more players have been eliminated before the end of Level 2, then again nobody would ‘automatically be removed’ at the end of Level 2, and so on throughout the levels… so for example, playing 10-handed then at the end of Level 8 the STT will become HU and the STT winner will be the last remaining player or the player with the largest stack at the end of Level 9 (when the shortest stack would be automatically eliminated).  No antes will be in play.  A 15-second shot clock will be used.  Players CANNOT ask for a ‘count’ of another player’s stack – ‘dirty stacks’ are not allowed and chips are to be stacked in same colours/values (to aid players to count stacks themselves) – vigilance throughout the STT is key!  These measures are put in place to ensure nobody ‘time wastes’ with the aim to slow play to get another player eliminated.  With ‘automatic eliminations’ at the end of every level, each STT will complete at 20:40 hours at the latest (or before if players ‘naturally bust’).

21:00 Antes Only Tag STT 10k on 30 min clock.  2/3/4* members per team will each play in an STT, with spare players ‘spare’ to tag into any STT with any team member anytime between hands (when a team loses a player from an STT, then that member becomes ‘spare’ to tag if desired).